Czym jest Pellet?
Wg Wikipedii: „Pellet (pellety, pelet, pelety) – paliwo stałe w formie granulatu uzyskiwane z biomasy, przeznaczone głównie do spalania w indywidualnych jak i zbiorowych instalacjach grzewczych, może być spalany w kominkach do tego przeznaczonych.
Pellet produkuje się z odpadów drzewnych, uprawianych w tym celu roślin, oraz odpadów i produktów ubocznych rolnictwa. Pellet drzewny – powstaje ze sprasowania trocin, które powstają podczas prac tartacznych oraz innych działań związanych z obrabianiem produktów drzewnych. Drewno używane przy produkcji pelletu może być zarówno liściaste jak i iglaste – istnieją również bardziej egzotyczne mieszanki pochodzące z drewna palmowego, skorupek kokosów czy nawet kłód i gałęzi. Pelletyzuje się też słomę i trawę łąkową, tworząc pellety trawne…
Wg twórców definicji zamieszczonej w Wikipedii, Pellet to przede wszystkim wyprodukowane z biomasy paliwo wykorzystywane do spalania w piecach. Ta dość ogólna definicja sugeruje, że Pellet to tylko paliwo, wyprodukowane z różnych materiałów.
W rzeczywistości Pellet w różnej postaci pojawia się w naszym życiu zdecydowanie częściej.
Najprościej rzecz ujmując pellet to wcześniej rozdrobnione, a następnie uformowane pod wysokim ciśnieniem pastylki, wałki lub inne formy. W zależności od użytego do pelletyzacji materiału pellet może być podzielony na opałowy, paszowy, ściółkowy inny.
Większość spożywanych przez nas tabletek, sucha karma dla naszych psów czy kotów, pasza dla zwierząt hodowlanych czy żwirek dla kota… to tylko niektóre z zastosowań pelletu.
W tym artykule opiszemy pellet pochodzenia roślinnego o różnym zastosowaniu.
Najczęściej spotykanym w tej materii podziałem jest podział na pellet ze słomy i pellet drzewny. Na rynku pelletu znaleźć można również pellet z siana, z łusek słonecznika, torfowy, z makuch i inne.
Pellet znajduje różne zastosowanie w zależności od tego z czego został wyprodukowany.
Dla przykładu pellet ze słomy może być użyty jako biopaliwo ale również jest wyjątkowo dobrą ściółką dla zwierząt. Pellet z siana czy makuch z kolei, świetnie sprawdza się jako dodatek do paszy. Pellet z łuski słonecznika lub nasion czy łupin innych roślin oleistych jest bardzo dobrym paliwem mającym wysoką wartość opałową.
Opisany wyżej pellet najczęściej używany jest jako paliwo do pieców. Jako zamiennik paliw kopalnych. Czysty, przyjazdy środowisku pellet pochodzenia naturalnego jest fatycznie świetnym zamiennikiem węgla i popularnego eko groszku. Należy jednak pamiętać, że oprócz wysokiej jakości pelletu drzewnego, który rzeczywiście pochodzi z trocin, pozostałości tartacznych, na rynku jest również pellet, którego jakość i skład są dalekie od oczekiwanego. Wielu producentów chcących zaoszczędzić na surowcu, do produkcji używają pozostałości z przemysłu meblarskiego. Taki pellet jest zanieczyszczony pozostałościami z płyt meblowych, klejami i innymi szkodliwymi substancjami. Takie paliwo nie dość, że jest dalekie od ekologicznego to jeszcze może doprowadzić do awarii pieca. Szerzej w artykule o pellecie drzewnym >>>
Produkcja pelletu
Produkcja pellet niezależnie od użytego materiału wsadowego wygląda bardzo podobnie.
Materiał należy rozdrobnić. W zależności od rodzaju materiału niezbędne jest mielenie wstępne, a następnie zasadnicze. Rozdrobniony materiał dostarczamy do granulatora, gdzie pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz wysokiej temperatury formowany jest pellet. W zależności od rodzaju granulowanego materiały wymagana jest różna jego wilgotność. Tę uzyskujemy wcześniej susząc lub zwilżając materiał wsadowy. Kolejnym procesem jest chłodzenie, dzięki któremu pellet twardnieje. Następnie w zależności od przeznaczenia pellet może być konfekcjonowany i magazynowany. Szerzej o produkcji pelletu i maszynach wykorzystywanych przy jego produkcji znajdziecie już w krótce na naszej stronie.
Podsumowując
Pellet w zależności od rodzaju użytego do jego produkcji materiału może mieć różne przeznaczenie.
Najczęściej spotkamy pellet z przeznaczeniem na ogrzewanie:
-
- Pellet drzewny
-
- Pellet z łuski słonecznika
-
- Pellet ze słomy
- Pellet mieszany (słoma + trociny)
Pellet z przeznaczeniem na ściółki:
-
- Pellet drzewny
-
- Pellet ze słomy
-
- Pellet papierowy
- Pellet torfowy
Pellet paszowy:
-
- Pellet z siana
-
- Pellet z traw
- Pellet z makuch
Jak widać z powyższego podziały, pelletu jest wiele rodzajów oraz wiele jest jego zastosowań.
Ten sam pellet może być wykorzystywane w różnych celach. Powyższy podział jest jedynie orientacyjnym i nie stanowi instrukcji obsługi. Z pewności wielu zastosowań jeszcze nie znamy i jeszcze wiele materiałów da się poddać procesowi peletyzacji aby zmienić jego pierwotne zastosowanie.